X
x جهت سفارش تبليغ در سایت ثامن بلاگ کليک کنيدلامپهای مخصوص
درباره وبلاگ
احساسات بیان نشده هرگز فراموش نمی شوند ...
ورود
نام کاربري :
رمز عبور :
جستجو
معرفی به دوستان
نام شما :
ایمیل شما :
نام دوست شما:
ایمیل دوست شما:
پیوندهای روزانه
موضوعات
آرشیو
پیوندها
آمار وبلاگ
بازدید امروز : 56
افراد آنلاین : 2
بازدید دیروز : 59
بازدید ماه : 267
بازدید سال : 2122
کل بازدیدها : 471858
مجموع اعضا : 5
تعداد مطالب : 53
تعداد نظرات : 2
دیگر امکانات
:: تبلیغات در این وبلاگ
محل قرار گیری کد تبلیغات
:: لامپهای مخصوص

لامپهای مخصوص

لامپ فلوئورسنت

لامپ فلوئورسنت فشرده یا لامپ کم‌مصرف نوعی لامپ فلوئورسنت (مهتابی) هستند. بسیاری از این لامپ‌ها برای جایگزینی با لامپ‌های التهابی قدیمی ساخته شده‌اند، زیرا با سرپیچ‌های لامپ‌های التهابی سازگارند.

لامپ‌های فلوئورسنت فشرده در مقایسه با لامپ‌های التهابی، نور یکسانی را با مصرف انرژی کمتر تولید می‌کنند و نیز عمر درازتری دارند، ولی قیمت آن‌ها بیشتر است. این لامپ‌ها مانند همهٔ لامپ‌های فلوئورسنت دارای مقادیر کمی جیوه هستند و همین موضوع دورریختن آن‌ها را پیچیده می‌کند.

لامپ خلأ

در الکترونیک لامپ خلاء لامپ الکترون (در آمریکای شمالی) یا لامپ گرمایونی وسیله‌ای است که جریان الکتریکی را از طریق یک محفظهٔ خلاء محکم کنترل می‌کند. محفظه‌ها معمولاً از شیشهٔ باریک شفاف تقریبا استوانه‌ای شکل هستند

 

ساده ترین لامپ خلآ، دوقطبی، در اصل لامپ روشنایی ملتهب با یک الکترود اضافی درونش است. وقتی رشته‌های لامپ سفید گرم گرم است، الکترون‌های سطح و داخل خلآ لامپ گرم شده. اگر الکترود اضافی (همچنین نامیده میشه ورقه یا اند) مثبت تر از رشته گرم شده شود یک جریان مستقیم از خلآ به‌اند جریان میابد.(یکی از اثبات‌های ادیسون). وقتی که جریان فقط در یک جهت جریان میابد برای جریان متناوب به کار برده شده در رشته‌ها ممکن می‌شود که به جریان مستقیم تبدیل گردند.

ادامه مطلب صفحه بعد


معرفی سومین الکترود، شبکهٔ بین رشته‌ها و ورقه، همچنین یک فعالت دیگر را باعث می‌شود. اگر یک سیگنال به شبکه اعمال شود، جریانی که از رشته‌ها به صفحه جریان میابد را تنظیم می‌کند. بنابراین اجازه می‌دهد به وسیله که همانند یک تقویت کنندهٔ الکتریکی عمل کند.

بنابراین لامپ‌های خلآ برای یکسو سازی، تقویت کردن و سویچینگ یا به طور مشابه ایجاد و پردازش سیگنال‌های الکتریکی استفاده می‌شوند. قسمت عظیمی از اکثریت لامپ‌های مدرن امروزی شامل یک محفطهٔ محکم که درونش خلآ است هستند و در اصل مبنی بر گسیل گرمایی الکترون‌ها ازیک رشتهٔ ملتهب یا کاتد ملتهب است. بعضی از استثناها مربوط به قسمت گازی لامپ‌های زیر است.

لامپ‌های خلآ برای پیشرفت تکنولوژی الکترونیک مهم بودند به طوری که باعث توسعه و تجارتی کردن برنامه‌های رادیویی، تلوریون، رادار، تقویت صدا، ضبط و تولید صدا، شبکه‌های عظیم تلفن، کامپیوترهای آنالوگ و دیجیتال و فرایند‌های صنعتی کنترل شدند. همچنین بعضی از کاربرد‌ها با تکنولوژی های قبلی استفاده شده. استفاده کردن تکنولوژی‌های قبلی مثل مبدل دهانه جرقه‌ای یا کامپیوتر‌های مکانیکی. اختراع لامپ‌های خلآ با سه قطبی سه الکترودی و توانایی تقویت کننده‌های الکترونیکی باعث جهانی شدن و کاربردی شدن این تکنولوژی شده است.

در بیشتر کاربرد‌ها، قطعات حالت جامد مانند ترانزیستورها یا قطعات نیمه رسانا لامپ‌ها جایگزین دارند. قطعات حالت جامد عمر طولانی تر و اندازهٔ کوچک تری دارند، مؤثر تر، معتبر تر و ارزان تر از لامپ‌ها هستند. لامپ‌ها می‌توانند شکسته شوند، گاهی اوقات گرمای عمدهٔ ناخواسته‌ای تولید می‌کند و می‌تواند ثانیه‌ها و دقایق زیادی در کاربرد‌های مهم طول بکشد. بعد از روشن کردن تا یک دمایی گرم شود که با حد تغییرات قابل استفاده عمل کند. با این وجود لامپ‌ها در جاهایی که قطعات حالت جامد گسترش پیدا نکردن استفاده می‌شوند، غیر کاربردی هستند یا جاهایی که لامپ‌ها عملکرد بالایی دارند مانند بعضی قطعات در گیرنده و تقویت کننده‌های حرفه‌ای صوت و در فرستنده‌های رادیویی توان بالا. لامپ‌ها هنوز برای این چنین کاربرد‌های تولید می‌شوند.

لامپ‌ها کمتر از قطعات نیمه هادی خراب می‌شوند به وسیلهٔ پالس‌های الکترومغناطیسی تولید شده توسط انفجار‌های هسته‌ای و طوفان‌های ژئومغناطیسی تولید شده توسط شعله‌های غول پیکر خورشیدی

 

لامپ مخصوص کشت گیاه:

 نور ساطع شده از لامپ فلوئورسنت مخصوص کشت گیاه در محدوده دو طیف نوری آبی و قرمز با طیفی شبیه به نور خورشید پاسخگوی نیازهای نوری گیاهان سبز بوده لذا بسیار مناسب جهت فرایندهای بیولوژیکی وابسته به نور و خاص کشت گیاه می باشند. لامپ فلوئورسنت مخصوص کشت گیاه از نوع لامپ التهابی و مخصوص گیاهان بوده که با طیفی شبیه نور خورشید، طیف نوری خاصی كه گیاهان برای فتوسنتز و رشد طبیعی نیاز دارند را فراهم می نماید. این طیف بصورت تركیبی متعادل در محدوده آبی و قرمز می باشد كه خصوصا در مورد استفاده گیاهان High intensity plant كه نور زیادی جهت رشد نیاز دارند، بسیار مناسب بوده و نیاز گیاه به منبع نوری را فراهم می نماید. لامپ فلوئورسنت مخصوص کشت گیاه در کابینت کشت گیاه مدل SB5530 و اتاق های رشد گیاه مورد استفاده قرار گرفته است.

 لامپ فلوئورسنت مخصوص کشت بافت:

میزان روشنایی ثابت در طول 10000 ساعت اول عمر

دارای بهره نوری فوق العاده                                                                  

دارای کیفیت بالا

 

لامپ فلوئورسنت مخصوص کشت بافت از نوع فلوئورسنت بوده که دارای طیفی شبیه به نور خورشید در محدوده دو طیف نوری آبی و قرمز می باشند. نور این نوع لامپ های فلوئورسنت در محدوده آبی و قرمز بسیار قوی بوده و بنابراین این نوع نور برای بهبود فرایندهای Photo-biological در گیاهان ایده ال می باشد و در نتیجه گیاهان سالم تری را ارائه خواهد نمود. لامپ فلوئورسنت مخصوص کشت بافت در مكان هایی كه نور طبیعی روز را دریافت نمی كنند استفاده می شوند. طیف نوری این لامپ فلوئورسنت مخصوص کشت بافت در طول موج 400 و 700 نانومتر قویتر می باشد.

لامپ فلوئورسنت مخصوص کشت بافت، خاص كشت بافت تهیه شده و نور آن با فلوئورسنت معمولی كاملا متفاوت می باشد و در مشاهدات كشت بافت، نمونه ای كه زیر این لامپ بوده از رشد و نمو قابل محسوسی برخوردار می باشد.

 در دستگاه های مدل SB5520 ، SB5521 ، SB5540 ، SB5550 و اتاق های کشت بافت از این نوع لامپ ها استفاده شده است.

لامپ بخار جیوه

 نمونه‌ای از روشنایی معابر با استفاده از یک لامپ ۲۵۰ وات بخار جیوه

لامپ بخار جیوه نوعی لامپ تخلیه در گاز است. این لامپ‌ها دارای بهرهٔ نوری بالاتری نسبت به لامپ‌های رشته‌ای، در حدود ۶۵ لومن بر وات، هستند. در این لامپ‌ها با عبور جریان برق از درون بخار جیوه نور تولید می‌شود. جیوه در حالت عادی مایع است و به همین دلیل برای راه‌اندازی آسان‌تر لامپ مقداری گاز آرگون به آن می‌افزایند. پس از روشن‌شدن لامپ رفته‌رفته جیوهٔ داخل لامپ به بخار تبدیل می‌شود و فشار داخل حباب لامپ به چند اتمسفر می‌رسد؛ با بالا رفتن فشار داخل لامپ الکترون‌های سطوح انرژی بالاتری تحریک می‌شوند و رفته‌رفته نور لامپ به نور مرئی نزدیک می‌شود.[۱] با توجه به تأخیر در راه‌اندازی و نیز کم‌بودن طول موج‌های نور قرمز در این لامپ، معمولاً در تأسیاست روشنایی در کنار این لامپ‌ها از لامپ‌های رشته‌ای استفاده می‌کنند.[۲] این لامپ‌ها در روشنایی معابر و در چراغ‌های موسوم به چراغ‌های لاک‌پشتی کاربرد دارند.[۳]محتویات  [نهفتن]

نمای نزدیک یک لامپ بخار جیوهٔ ۱۷۵-واتی. استوانهٔ مورب کوچک پایین محفظهٔ قوس یک مقاومت است که جریان لازم برای الکترود استارتر را فراهم می‌کند.

لامپ‌های بخار جیوه دارای دو حباب داخلی و خارجی هستند. حباب داخلی باید بتواند دماهایی تا حدود ۱۰۰۰ درجهٔ کلوین و فشارهایی حدود ۳ اتمسفر را تحمل کند و به همین خاطر از جنس کوارتز ساخته می‌شود. حباب داخلی از هر دو انتها به حباب خارجی متصل است. حباب داخلی را ابتدا تخلیه و سپس مقداری گاز آرگون و جیوه به آن وارد می‌کنند. حباب خارجی استوانه‌ای یا بیضوی‌شکل است و معمولاً سطح داخلی آن را از فسفر می‌پوشانند تا برخی از طول موج‌های ناخواسته را جذب کند. حباب خارجی، حباب داخلی را در برابر عوامل جوی و محیطی (مانند تغییر درجه حرارت) محافظت می‌کند. الکترودهای لامپ از جنس تانگستن و به شکل مارپیچ به دور میله‌هایی از جنس مولیبدنوم پیچیده می‌شوند و روی آن‌ها را با اکسید باریوم یا توریوم که سادگی الکترون ساطع می‌کنند می‌پوشانند. یک الکترود کمکی در کنار یکی از دو الکترود اصلی قرار می‌گیرد که برای راه‌اندازی به کار می‌رود. بین دو حباب را با گازی خنثی مانند ازت پر می‌کنند تا مانع اکسیدشدن قسمت‌های داخلی شود. یک مقاومت نسبتاً بزرگ (۱۰ تا ۳۰ کیلواهم) با الکترود فرعی سری شده است که باعث می‌شود پس از راه‌اندازی الکترود فرعی از مدار خارج شود.

نمای نزدیک یک لامپ بخار جیوهٔ ۱۷۵-واتی. استوانهٔ مورب کوچک پایین محفظهٔ قوس

 یک مقاومت است که جریان لازم برای الکترود استارتر را فراهم می‌کند.

.

 

نئون

نئون عنصری است شیمیایی با علامت اختصاری Ne و با عدد اتمی ۱۰. در طبیعت به صورت گاز بی‌رنگی موجود است. تخلیه الکتریکی در نئون رنگ قرمز مانندی منتشر می‌کند. همین ویژگی باعث شده که لامپ‌های نئون مصارف تبلیغاتی گسترده‌ای داشته باشند. ویژگی سرمازایی نئون ۴۰ برابر هلیوم مایع و ۳ برابر هیدروژن مایع است و مصارفی در یخچال‌سازی دارد.

در سال ۱۸۹۸ توسط شمیدان انگلیسی بنام سر ویلیام رمزی و موریس در لندن کشف شد. آنها همچنین دو گاز دیگر کریپتون و زنون را نیز در آزمایشگاه بوجود آوردند.

لامپ نئون

 

لامپ نئون توسط ژرژ کلود فرانسوی با استفاده از یک لوله خلا که داخل آن گاز نئون بود ساخته شد او پس از اینکار دو سر این لوله را به دو الکترود وصل کرد و پس از عبور جریان از این لوله نور قرمز رنگی ایجاد نمود. لامپهای نئون برخلاف لامپهای رشته ای عمری طولانی بین ۷ تا ۱۰ سال دارند و بدلیل مقرون بصرفه بودن و عمر بالای آن در تیلبغات فضای باز کاربرد بالایی دارند

           

لامپ رشته‌ای

لامپ رشته‌ای (که با نام‌های لامپ حبابی، لامپ التهابی، حباب نور تابان، لامپ سفیدگرمایی و لامپ سیمابی نیز نامیده شده.) منبع نور مصنوعی است که نور سفید درخشانی از خود ساطع می‌کند، (یک اصطلاح عمومی برای تمام لامپ‌هایی که توسط گرما از خود نور می‌تابانند و شامل یک قسمت تیره‌است که از خود نور می‌تاباند). یک جریان الکتریکی از یک رشته نازک عبور می‌کند که تا حد نور دهی آن را گرم می‌کند. یک حباب شیشه‌ای بسته شده از رسیدن اکسیژن به رشته جلوگیری می‌کند که در غیر این صورت رشته سریعاً اکسیده و خراب خواهد شد.


 

به لامپ‌های رشته‌ای گاهی اوقات لامپ الکتریکی گفته می‌شود، که در اصل به لامپ‌های قوسی اطلاق می‌شده. همچنین به آن‌ها در تئاتر، تلویزیون و صنایع فیلم‌سازی لامپ حبابی نیز گفته می‌شود که در استرالیا رواج بیشتری دارد.

 

لامپ‌های رشته‌ای در اندازه‌ها و ولتاژهای متنوعی ساخته می‌شوند، از ۱٫۵ ولت تا ۳۰۰ ولت. این نوع از لامپ نیازی به تجهیزاتی خارجی برای تنظیم ندارد و قیمت تولید بسیار پایینی دارد و با هر دو نوع جریان DC و AC به خوبی کار می‌کند. در نتیجه لامپ رشته‌ای به صورت وسیع در نوردهی خانگی و تجاری، نورهای غیر ثابت، چراغ‌های مطالعه، چراغ‌های اتومبیل‌ها و چراغ قوه‌ها و مصارف تبلیغاتی و دکوراسیون کاربرد دارد. بعضی مصارف هم از گرمای ناشی از لامپهای رشته‌ای استفاده می‌کنند، مانند دستگاه جوجه‌کشی (برای گرمایش تخم مرغ‌ها)، دستگاه‌های نگهداری جوجه‌های تازه متولد شده، نور گرمایی (فروسرخ) برای تانک‌های خزنده، گرمایش از راه دور برای گرمایش صنعتی و مصارف خشک کردن، و در فرهای پخت آسان. در هوای سرد، گرمای ناشی از لامپ‌های رشته‌ای می‌تواند در گرمایش خانه شرکت کند، اما در مناطق گرمسیری باعث اتلاف بیشتر انرژی توسط سیستم‌های تهویه مطبوع می‌شود. لامپ‌های رشته‌ای بتدریج در بسیاری از کاربردها جای خود را به لامپ‌های فلورسنت، لامپ‌های فلورسنت فشرده، لامپ‌های تخلیه الکتریکی پرنور، ال‌ئی‌دی‌ها و وسایل دیگری می‌دهند که به ازای مقدار مشابهی از انرژی وارد شده به لامپ مقدار بیشتری نور قابل رویت از خود ساطع می‌کنند. در بعضی مناطق تلاش می‌شود به منظور بالا بردن بازده نوری و کاهش مصرف انرژی این لامپ‌ها را از رده خارج کنند.

 

لامپ بخار سدیم

 یک لامپ ۳۵ وات LPS/SOX روشن

 

لامپ بخار سدیم یکی از انواع لامپ‌های تخلیه در گاز است که ساختمانی شبیه به لامپ‌های بخار جیوه دارد با این تفاوت که در آن به جای جیوه از سدیم و به جای گاز آرگون از نئون استفاده می‌شود.[۱] این لامپ‌ها می‌توانند هم در فشار کم و هم فشار زیاد عمل کنند و بر همین اساس به دو دستهٔ لامپ سدیم کم‌فشار و لامپ سدیم پرفشار تقسیم می‌شوند. فشار گاز داخل لامپ سدیم پرفشار حدود ۰٫۵ اتمسفر است و حرارت کاری آن‌ها حدود ۱۶۰۰ درجهٔ سانتیگراد است.[۲] این لامپ‌ها برای روشنایی معابر شهری و بین شهری مه‌آلود یا همراه با گرد و غبار و جاهایی که افراد به صورت بلندمدت تردد ندارند مناسبند اما استفاده از آن‌ها در پیاده‌روها، مراکز خرید و پارک‌ها مناسب نیست

 

منابع

کلهر، «منابع نور»، مهندسی روشنایی، ۸۵.

کلهر، «منابع نور»، مهندسی روشنایی، ۸۶.

اسلامی، خدادادی و حجرگشت، «لامپ‌های خاص»، روشنایی فنی و نقشه‌کشی رایانه، ۹۸.

کلهر، «منابع نور»، مهندسی روشنایی، ۸۵ و ۸۶.

اسلامی، خدادادی و حجرگشت، «لامپ‌های خاص»، روشنایی فنی و نقشه‌کشی رایانه، ۹۶.

اسلامی، خدادادی و حجرگشت، «لامپ‌های خاص»، روشنایی فنی و نقشه‌کشی رایانه، ۹۸.

اسلامی، خدادادی و حجرگشت، «لامپ‌های خاص»، روشنایی فنی و نقشه‌کشی رایانه، ۹۶.

کلهر، «منابع نور»، مهندسی روشنایی، ۸۶.

اسلامی، خدادادی و حجرگشت، «لامپ‌های خاص»، روشنایی فنی و نقشه‌کشی رایانه، ۹۸.

کلهر، «منابع نور»، مهندسی روشنایی، ۸۵ و ۸۶.

اسلامی، خدادادی و حجرگشت، «لامپ‌های خاص»، روشنایی فنی و نقشه‌کشی رایانه، ۹۶.

اسلامی، خدادادی و حجرگشت، «لامپ‌های خاص»، روشنایی فنی و نقشه‌کشی رایانه، ۹۸.


برچسب ها : ,,,,,
| لینک ثابت | نسخه قابل چاپ | امتیاز : | اشتراک گذاری :
rss نوشته شده در تاریخ و در ساعت : - نویسنده : سعید
:: پربازدیدترین مطالب
:: آخرین نوشته ها
Copyright © 2010 by http://ypesary.samenblog.com